Blog Yazıları

Yürüyüş Yapmanın Sağlıklı Yaşam İçin Önemi Nedir?

Sağlıklı yaşam hiç kuşkusuz hepimizin arzu ettiği ve bunun için ufak da olsa çaba gösterdiği bir yaşam biçimidir. Psikolojik ve fizyolojik olarak sağlıklı bir yapıya sahip olmak için yapılması gerekenlerin başında ise aktif olmak geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli yürüyüş yapmanın hem zihin hem de beden sağlığı için önemli yararlarının olduğu ortaya kondu. Bizler de bu yazımızda yürüyüş yapmanın sağlıklı yaşam için önemini sizler için inceledik. İyi okumalar!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Kadınlar, neredeyse insanlığın doğuşundan bu yana cinsiyetleri sebebiyle ayrımcılığa uğruyor, temel haklarından mahrum kalıyor ve fiziksel-psikolojik şiddete maruz kalıyorlar. Geçmişte dünyanın çoğu yerinde kadının devlet yönetiminde söz sahibi olmasına izin verilmemiş, çalışıp kendi ayakları üzerinde durmasına engel olunmuştur. Kadın sadece ev yaşamıyla ve çocuk bakımıyla özdeşleştirilmiştir.

Yeşilay Nedir? Yeşilay Haftası Neden Kutlanır?

Ülkemizin en köklü derneklerinden birisi olan Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında işgal güçlerinin halk arasında uyuşturucu ve alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeleri yaygınlaştırma çabasını önlemek ve insan sağlığını korumak amacıyla 5 Mart 1920’de Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.

Geçmişten Günümüze Tiyatro ve Tiyatronun Tarihsel Gelişimi

Tarihi milattan önce 6.yüzyıla kadar uzanan tiyatro, duyguların, düşüncelerin ve durumların sahnede sergilenmesi esasına dayanır. Yunanca, theatron kelimesinden türemiştir, seyirlik yer anlamına gelir. Tiyatronun Antik Yunan’da bağ bozumu tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlerde doğduğu kabul edilir. Ancak arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkarılan mağara resimlerinde çeşitli kılıklara girmiş insanların ritmik hareketler yaptığı görülmektedir. Bu sebeple tiyatronun tarihinin çok daha eskilere dayandığı ve en eski sanat dallarından bir tanesi olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Metaverse Nedir? Sanal Gerçekliğin Yarattığı Bir Dünya Metaverse Nasıl Kullanılır?

Yunancada öte anlamına gelen “meta” ve İngilizcede evren anlamına gelen “universe” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. “Evren ötesi” anlamına gelir. Bu kavram Amerikalı yazar Neal Stephenson tarafından 1992 yılında Snow Crash isimli bir bilim kurgu romanında ifade edilmiştir. Sanal gerçekliğe dayalı bu tür kurgu evrenlere, daha birçok bilimkurgu romanında karşılaşmak mümkündür.

Sınav Stresi ve Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Sınavlar devam ediyor kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? Bazen hissettiğiniz baskı odaklanmanıza yardımcı olabilir, bazen de strese neden olabilir. Sınav süresi boyunca stresle başa çıkmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarına göz atın.

Akdeniz Ruhlu Bir Lezzet Efsanesi: İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı, yemek yapmayı sanat hâline getirmiş mutfakların başında gelir. Bulunduğu Akdeniz coğrafyasının tüm nimetlerini mutfağına taşımıştır. Kökeni milattan önce 4. yüzyıla dayanır ve ilham kaynakları Roma, Bizans, Antik Yunan, Yahudi ve Arap mutfaklarıdır. Tarihin bilinen basılı ilk yemek kitabı da Bartolomeo Scappi isimli bir İtalyan tarafından kaleme alınmıştır. Bu zengin ve tüm dünyayı kendisine aşık etmeyi başarmış mutfağın detaylarına gelin hep beraber bakalım.

Yabancıların En Sevdiği Türk Lezzetleri

Türk mutfağı köklü ve zengin dünya mutfaklarından bir tanesidir. Sadece biz halkını değil yabancıları da büyüleyen lezzetleri barındırır. Et yemeklerinden zeytinyağlılara, hamur işlerinden şerbetli tatlılara uzanan bol çeşitli bir mutfaktır. Turizmin canlı olabilmesi için yemek kültürünün gelişmiş olması ve mutfağın iyi tanıtılması önemlidir. Ülkemizi ziyarete gelen yabancı turistler de Türk yemeklerine büyük ilgi gösterirler ve ülkemizin ünlü lezzetlerini tatmak isterler. Bu yazımızda yabancı turistlerin en sevdiği Türk lezzetlerini bir araya getirdik. İyi okumalar!

Eşitlik Oyunu Korfbol

Korfbol kadınların ve erkeklerin beraber oynadıkları bir takım sporudur. Cinsiyet ayrımı gözetmeyen tek takım sporu olması sebebiyle önemlidir. Basketbol ve hentbola benzer, ancak önemli farklılıkları da bulunur. Kapalı alanlarda, suda, çimde, kumda oynanabilir. Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği ve keyif alabileceği bir oyundur. Gelin korfbol sporunun detaylarına hep beraber bakalım!

Uluslararası Bir Üniversitede Öğrenci Olmanın Kültürel Katkıları Nelerdir?

Geçmişten günümüze üniversiteler, öğrencilerine akademik gelişim sağladığı kadar onları sosyal olarak da geliştiren ve kendilerini keşfetmelerine olanak tanıyan bir yapıya sahip olmuştur. Özellikle dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle okuduğunuz bir uluslararası üniversitede kendinizi birçok yönden geliştirebilir, kendinize özgü değerler sisteminizi oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda uluslararası bir üniversitede öğrenci olmanın kültürel katkılarını inceledik. İyi okumalar.