Erasmus Valizinizde Olması Gerekenler

Öğrencilik hayatını daha keyifli hale getiren programlardan biri de Erasmus. Öğrencilerin bir dönem ya da iki dönem boyunca farklı bir ülkede okumasına, yeni kültürler tanımasına ve ufkunu genişletmesine olanak tanıyan bir Avrupa Birliği projesi olan bu program, katılımcı öğrenciler için eşsiz deneyimler sunuyor. Peki bu heyecanlı dönem için yanınızda götürmeniz gereken eşyalar neler? Gelin, hep beraber bunlara bakalım.

Önemli Evraklarınızı Yerleştirdiğiniz Bir Dosya!

Erasmus yapacağınız okula dair belgeleri (kabul mektubu, alacağınız derslerin bir listesi, öğrenim anlaşması gibi) ve varsa kalacağınız yeri gösteren belgeyi koyabileceğiniz bir dosyayı el bagajınızda taşımanız sizin için çok yararlı olacaktır. Olası bir sorunda bu belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Ağrı Kesiciler ve Diğer Reçeteli İlaçlarınızı Yanınıza Alın

Tek dönem de iki dönem de Erasmus yapsanız, ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçlarına ihtiyaç duymamanız imkânsız. Özellikle yeni lezzetleri denerken rahatsız olma ihtimaliniz de bir hayli yüksek. Dolayısıyla mide koruyucuyu da listenize eklemeniz gerekiyor. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa kalacağınız süreyi göz önünde bulundurarak yeterli miktarda yanınıza almanızda fayda var. Ancak bu ilaçların reçetelerini de mutlaka yanınıza almalısınız.

Kültürünüzü Yansıtan Küçük Eşyalar

Erasmus demek; yeni kültürlerle tanışmak ve kendi kültürünüzü de arkadaşlarınızla paylaşmak demek. Ait olduğunuz kültürü yansıtan yiyecekler, içecekler veya süs eşyaları yanınızda götürmeniz ve tanışacağınız arkadaşlarınızla paylaşmanız hoş olabilir. Özellikle anahtarlık, magnet, rozet ya da küçük biblolar sizden arkadaşlarınıza güzel birer hatıra olabilir. 

Taşınabilir Şarj Aletleri ve Mümkünse Yedek Bir Telefon

Bu program sayesinde Avrupa ülkelerini rahatça gezebilme fırsatınız da olacak. Bol bol fotoğraf çekeceksiniz, biletlerinizi online alacaksınız ve daha birçok işlemi telefonunuzdan gerçekleştireceksiniz. Bu da cihazınızı sürekli şarj etme zorunluluğunu beraberinde getirecek. Böyle bir durumda taşınabilir şarj aletleri imdadınıza koşacak ve priz arama çilesinden kurtulacaksınız. Telefonunuzu rahatlıkla şarj edip aynı zamanda da kullanmaya devam edebileceksiniz.

Ayrıca imkânınız varsa her türlü aksiliğe karşı yedek bir cep telefonu yanınızda götürebilirsiniz. Yabancı bir ülkede telefonsuz kalmak ve yenisini alma arayışında olmak Erasmus için hoş bir deneyim olmayacaktır.  

İlk Günler İçin Hazır Çorbalar ve Aperatif Yiyecekler

Kalacağınız yere ulaştığınızda hemen alışveriş yapma şansınız olmayabilir ya da yorgunluktan yemek yapmaya enerji bulamayabilirsiniz. Bunun için hem doyurucu hem de pratik yiyecekleri bavulunuza koymanızda yarar var. Özellikle hazır çorbalar veya makarnalar ilk günleriniz için hayat kurtarıcı olacaktır. 

Vesikalık Fotoğraflar

Müze kartı ya da kütüphane kartı çıkartabilmek veya resmî kurumlardaki başka işlemleriniz için vesikalık fotoğraflar gerekli olabilir. Böyle durumlarda sorun yaşamamak adına yanınıza vesikalık alabilirsiniz.

 

Erasmusla ilgili resmi süreç ve diğer konular hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

27/07/2022