Eşitlik Oyunu Korfbol

Korfbol kadınların ve erkeklerin beraber oynadıkları bir takım sporudur. Cinsiyet ayrımı gözetmeyen tek takım sporu olması sebebiyle önemlidir. Basketbol ve hentbola benzer, ancak önemli farklılıkları da bulunur. Kapalı alanlarda, suda, çimde, kumda oynanabilir. Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği ve keyif alabileceği bir oyundur. Gelin korfbol sporunun detaylarına hep beraber bakalım!

Korfbol Tarihi Naıl Başlamıştır?

İsveç’te gördüğü bir oyundan esinlenen Hollandalı öğretmen Nico Broekhuysen tarafından 1902’de geliştirilmiştir. 1903 yılında Hollanda Korfbol Birliği, 1933’de ise Uluslararası Korfbol Federasyonu kurulmuştur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 1993 yılında resmen tanınan bir spor dalı hâline gelmiştir. Korfbol kelimesi Felemenkçe korf (sepet), bal (top) kelimelerinin birleşiminden oluşur. 

korfbol-tarihi

Korfbolun Amacı Nedir? Kuralları Nelerdir?

Oyunun amacı korf topunu rakip takımın potasına yani korfuna atarak sayı kazanmaktır. Top sürmek ve topla koşmak yasaktır. Bir takım 4 kadın ve 4 erkek oyuncudan oluşur. Sahanın her iki yanına 2 kadın 2 erkek olarak ayrılırlar. Süre müsabakaya bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle 25 dakikalık sürede iki devreyle oynanır. Her devre bir dakikalık mola ile iki eşit süreye bölünür. Takımlar her iki sayıdan sonra mevki değiştirirler. Defans oyuncuları hücuma, hücumdakiler defansa geçer. Ayrıca devre aralarında saha değişimi olur. Rakip oyuncuyu itme, çekme gibi fiziksel temasa izin verilmez.

Cinsiyet Eşitliği Sağlayan Tek Takım Oyunu Korfbol

Başlangıçta da söylediğimiz üzere korfbol cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir takım oyunudur ve neredeyse her sporda cinsiyet ayrımı varken korfbolda bunun olmaması oyunu daha keyifli hale getirir. Sadece savunmada erkeğin rakip erkek oyuncuya ve kadının rakip kadın oyuncuya savunma yapması yönünde bir istisna vardır. Ancak diğer takım oyunlarıyla karşılaştırdığımızda korfbol çok daha eşitlikçi bir oyundur. Oyunun temeli güce değil beceriye dayanır ve takımın iyi koordine olmasını gerektirir. Ayrıca mevki değişimi yaşandığı için takımların hem hücumda hem de savunmada başarılı olması önemli bir noktadır.

Türkiye’de Korfbolun Gelişim Evreleri

1995 yılında ülkemize gelen korfbol zaman içerisinde üniversitelerde yaygınlaşmaya ve popülerleşmeye başlamıştır. Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi korfbolun oynanmaya başlandığı ilk üniversitelerdir. Daha sonra diğer üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bölümlerinde de korfbol takımları kurulmuştur. 2002 yılında ilk kez Türkiye Korfbol Şampiyonası yapılmıştır. Aynı dönemde Türkiye Üniversiteler Spor Oyunları programına da girmiştir. Sporu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla hem üniversitelerde hem de okullarda çeşitli kurslar düzenlenmiştir.

Üsküdar Üniversitesi’nde Korfbol

Öğrencilerini spora teşvik eden ve onları bu alanda geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan Üsküdar Üniversitesi’nde Korfbol Takımı bulunmaktadır. Üsküdar Üniversitesi Korfbol Takımı Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun düzenlediği plaj korfbolu Türkiye Şampiyonası’nda 4. olmuştur. Korfbol takımı seçmeleri tıpkı diğer takım sporlarının seçmelerinde olduğu gibi her eğitim döneminin başında SKS birimi tarafından düzenlenmektedir. Eğer siz de bu eğlenceli ve eşitliğe dayanan sporu oynamak ve üniversitemizi temsil etmek istiyorsanız SKS ile iletişime geçebilirsiniz! 

            

 

11/01/2022