Hayvanlar Depremi Önceden Hissedebilir Mi? Hayvanlar Deprem Öncesinde Nasıl Tepki Verir?

Hayvanlar Depremi Önceden Hissedebilir Mi? Hayvanlar Deprem Öncesinde Nasıl Tepki Verir? 

Deprembilimciler günümüz modern teknolojisiyle depremin meydana geliş zamanını net olarak belirlemekte zorlanmaktadırlar. Ülkemizde kısa bir süre önce meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin öncesinde hayvanların hareketlerinde birtakım değişikliklerin gözlemlendiğine dair videolar ortaya çıkınca, hayvanlar depremi önceden hissedebilir mi? sorusu tekrardan akıllara geldi. Peki, deprem öncesinde hayvanların davranışları nelerdir?

Hayvanlar Depremi Önceden Hissedebilir Mi? 

İnsanlık tarihi boyunca, insanları ve doğayı en çok etkileyen felaketlerden birisi depremdir. Depremin önceden hissedilebilir olup olmadığına yönelik henüz bilimsel bir dayanak bulunmamaktadır. Ancak bazı hayvanların depremden dakikalar hatta saatler öncesinde ilginç davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir. Hayvanların nasıl ve neden böyle bir tepki verdiği hakkında pek çok öngörüde bulunulmuş olsa dahi bu konu gizemini hala korumaktadır.

Hayvanlar deprem öncesi yer kabuğunda meydana gelen elektromanyetik değişimleri algılayarak kendilerini koruma içgüdüsüyle hareket ederler. Depremin habercisi olan bu sinyalleri değerlendirerek uygun pozisyonu alırlar. Böylelikle deprem esnasında hayatta kalmayı başarabilirler. Özellikle kedi, köpek, kuş, at, inek gibi hayvanlar depremi önceden fark edebilirler. Genellikle huzursuzluk, agresiflik, korku gibi birtakım davranışsal değişiklikler gösterirler. Yapılan araştırmalara göre hayvanların duyu organları insanlara göre daha hassastır. Bizim duyamadığımız sesleri duyabilir, hissetmediğimiz titreşimleri hissedebilirler. Bu yüzden depremin yarattığı yüksek frekans değişikliklerini insana göre daha önceden hissedebilirler.

Depremi Hisseden Hayvanlar Nasıl Tepki Verir?

Deprem öncesi bazı hayvanlar birtakım davranışsal değişiklikler gösterebilir ve bu değişiklikler depremin habercisi olarak yorumlanabilir. Hayvanlarda gözlemlenen bu değişiklikler şu şekildedir;

  1. Köpekler: Deprem öncesinde köpekler huzursuzluk hissederek birtakım anormal davranışlar sergileyebilirler. Örneğin titreyerek ulumaları, sürekli havlamaları, sık sık sarsılmaları, sahibini sürekli takip etmeleri gibi.
  2. Kediler: Deprem öncesinde kediler kapalı ortamlara doğru kaçma, saklanma, mırıldanma, kabarma, dışarı çıkmak istememe gibi davranışlar sergileyebilirler.
  3. Kuşlar: Deprem öncesinde kuşların sürü halinde bir daire oluşturarak uçtukları, gürültüye karşı hassasiyetlerinin arttığı gözlemlenmiş olgulardandır.
  4. İnekler: Deprem öncesinde ineklerin sık sık kuyruğunu salladığı, sütten kesildikleri, yakınındaki ineklere saldırdıkları gözlemlenmiş davranışsal değişikler arasındadır.
  5. Tavuklar: Deprem öncesinde tavukların yumurtlama oranlarının azaldığı, sık sık ötmeleri, tüylerini kabartmaları, daha az yem yemeleri gözlemlenmiştir.
  6. Atlar: Deprem öncesinde atların daha fazla hareketlendiği, huzursuzlandıkları, kulaklarını diktikleri, sık sık kuyruklarını salladıkları ve sürekli yemeği reddedikleri gözlemlenmiştir.
  7. Balıklar: Deprem öncesinde deniz tabanında oluşan ses dalgaları sonucunda balıkların sürü halinde kıyıya vurmaları gözlemlenen olgular arasındadır.
  8. Filler: Deprem öncesinde fillerin sürekli yürümeleri, kulaklarını kapatmaları, farklı yerlerde uyumak istemeleri, sese karşı hassaslaştıkları gözlemlenmiştir.

Yukarıda yer alan değişiklikler yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde meydana gelen diğer depremlerde de gözlemlenmiştir. Ancak hayvanların depremi önceden hissettiklerine dair herhangi bilimsel bir öngörü bulunmamaktadır.

Sonuç olarak hayvanların depremi önceden hissettiği hala ispatlanmamış bir olgudur. Dünyanın pek çok yerinde uzmanlar bir sonraki depremin net olarak ne zaman ve nerede olacağının tespit edilmesinde zorluklar yaşandığını bildirmektedir.  Dolayısıyla hayvanların depremi önceden hissettiklerinin sırrı da hala tam olarak bilinmemektedir. Nitekim araştırmacılar hayvanların depremi önceden hissettiğine dair daha net çıkarımlar yapılabilmesi için daha fazla hayvanın gözlemlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

20/03/2023