Metaverse Nedir? Sanal Gerçekliğin Yarattığı Bir Dünya Metaverse Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Metaverse, sanal dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan bir dijital paylaşım ve iletişim platformudur. Günden güne popülerliğini arttıran bu teknoloji, internet dünyasının en gözde yeniliği olarak anılıyor ve ütopik olarak görünen alternatif evren fikrini mümkün kılıyor.  

Metaverse Nedir, Ne Anlama Geliyor?

Yunancada öte anlamına gelen “meta” ve İngilizcede evren anlamına gelen “universe” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. “Evren ötesi” anlamına gelir. Bu kavram Amerikalı yazar Neal Stephenson tarafından 1992 yılında Snow Crash isimli bir bilim kurgu romanında ifade edilmiştir. Sanal gerçekliğe dayalı bu tür kurgu evrenlere, daha birçok bilimkurgu romanında karşılaşmak mümkündür.

Metaverse Kavramı Ne İfade Ediyor?

Kullanıcıların seçtikleri avatar adı verilen karakterler aracılığıyla var olabilecekleri ve etkileşime girebilecekleri, fiziksel gerçekliğe paralel bir kurgusal evreni ifade ediyor. Metaverse bizlere, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla dijital bir evren içinde kendimizi bulabilme ve yeni bir hayat kurabilme olanağı veriyor.

Nerelerde Kullanılıyor?

Sanal gerçeklik teknolojisi şu an için genellikle oyunlarda kullanılsa da yakın gelecekte bu teknolojiyle hayatın farklı alanlarında karşılaşmamız mümkün. Bu kurgusal evren sayesinde, üç boyutlu bir avatar yaratarak çalışmak, konsere gitmek, alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi sanal evrenlerde yapabileceğiz.

Kripto Paralar ve Metaverse İlişkisi  

Günümüzün bir diğer popüler yatırım alanı kripto paraların da Metaverse’in kurulmasında ve devam ettirilebilmesinde büyük payı var. Dijital sanat eserlerinin sunulduğu NFT platformunda satışlar, bu kripto paralarla yapılıyor ve sanat eserleri bu kurgusal dünyalarda korunuyor. Aynı zamanda Metaverse, blockhain teknolojisi sayesinde sahip olunan bir dijital varlığı kurgusal evrende kullanma olanağı sağlıyor. Kripto paralar Metaverse’in tıpkı fiziksel dünyadaki gibi kendine ait bir ekonomisinin olmasını sağlıyor.

Metaverse Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Başlıca sebebi, birçok teknoloji şirketinin Metaverse alanında öncü olması ve bu teknolojiyi internetin geleceği olarak görmesidir. Facebook, Epic Games, Microsoft, Sony Electronics gibi önde gelen teknoloji şirketleri, internetin Metaverse ile farklı bir boyut kazanacağına inanıyor. Bu sebeple de şirketler, bu geleceğin merkezinde yer alabilmek için atılımlar gerçekleştiriyor.

COVID-19 Pandemisi ve Metaverse

Metaverse’ün son zamanlarda bu kadar popüler hâle gelmesinin bir sebebi de COVID-19 pandemisi. 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve 2020 itibariyle tüm dünyada etkisini gösteren pandemi, günlük yaşamımıza dair her şeyi alt üst etti. İşlerimizi, eğitimimizi ve daha birçok çalışmamızı evlerimizden, dijital ortamlardan yürütmeye başladık. Bu sebeple de Metaverse gibi bir alternatif evren fikri bizlere, gerçekleşebilmesi daha mümkün gelmeye başladı. Hatta dev teknoloji şirketleri haricinde küçük yatırımcılar da bu platformda yerlerini aldılar.

Metaverse’ten Sanal Arazi Satın Almak 

Araziler Metaverse evreninin en kazançlı yatırımı olarak görülüyor. Bu dijital araziler, fiziksel dünyada olduğu gibi zamanla değer kazanabilen stratejik yatırımlardır. Kullanıcılar varlıkları alıp satarak veya kiralayarak pasif gelir elde edebilirler. Bunun için platformda geçerli bir kripto para birimine ve bu kripto parayı içinde tutacak dijital bir cüzdana ihtiyaç vardır. Eğer siz de bir arazi almak istiyorsanız öncelikle araziyi satın alacağınız platforma karar vermeniz gerekir.

Dünya değişiyor, biz değişiyoruz ve bir zamanlar yalnızca hayalini kurabildiğimiz ne varsa yavaş yavaş hayatımızın birer parçası haline geliyor. Metaverse de bunlardan biri. Hiç de uzak olmayan bir gelecekte belki de tek gerçekliğimiz kendi ellerimizle yarattığımız Metaverse olacak ve ondan başka bir gerçekliğe inanamayacağız. Yeniliklerin hızını düşündüğümüzde kulağa hiç de imkânsız gelmiyor.

21/02/2022