Öğrenci Kulübünün Faydaları Nelerdir? Neden Bir Öğrenci Kulübüne Katılmalıyım?

Kulüplerde yer almak öğrencilere bir çok katkı sağlar. Üniversite zamanının en faydalı aktivitelerinden birisi de öğrencilerin kulüplerde aktif olarak görev almasıdır. Kulüplerin öğrencilere sağlayacağı en büyük avantajı ise yeni arkadaşlıklar ve kişisel gelişim becerisi kazanması olacaktır.

 • Kendiniz hakkında daha çok şey öğreneceksiniz.

 • Yumuşak beceriler geliştireceksiniz.

 • Bir ekiple nasıl çalışacağınızı öğreneceksiniz.

 • Ağ kurma fırsatları elde edeceksiniz.

 • Güvenli bir ortamda pratik deneyim kazanacaksınız.

 • Öğrendiğiniz becerileri sınıfta kullanabileceksiniz.

 • Farklı insan gruplarıyla nasıl etkileşim kuracağınızı öğreneceksiniz.

 • Liderlik becerileri kazanacaksınız.

 • Ders yoğunluklarınızda nefes almanıza olanak tanır.

 • Öz geçmişinizi (Cv’nizi) genişleteceksiniz.

 • Topluluğa geri verebileceksiniz.

 • Eğlenerek öğreneceksiniz. 

 • Kariyer fırsatlarlarına açık hala geleceksiniz.

 • Sosyal sermayenize katkı sağlayacaksınız.

12 Maddede Öğrenci Kulüplerinin Faydaları

1-Kendiniz hakkında daha çok şey öğreneceksiniz.

Bir öğrenci kulübüne katılmak, kendiniz, hedefleriniz ve güçlü yönleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok fırsat sunmaktadır. Diğer öğrencilerin belirli durumlarla nasıl başa çıktıklarından öğrenebilir ve mevcut bilginizi test edebilirsiniz. Aynı zamanda, çoklu görev yapmak, organize olmak, fikir üretmek veya başkalarına hizmet etmek gibi hangi konularda iyi olduğunuzu da öğrenebilirsiniz. Bu öz farkındalık gelecekteki kariyerinizde de faydalı olacaktır.

2-Yumuşak beceriler geliştireceksiniz.

Yumuşak yetenekler esasen "insan becerileridir" iletişim, tutum ve iş etiği gibi başkalarıyla etkili bir şekilde etkileşim kurmamıza izin veren becerilerdir. Bir öğrenci organizasyonuna katılmak size sadece bu becerileri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda sahip olduklarınızı genişletmenize ve geliştirmenize yardımcı olur. Hem bireylerle hem de büyük gruplarla iletişim kurmanın en iyi yolunu öğrenecek ve yeni ilişkiler geliştirirken duygusal zekâ kazanacaksınız.

3-Bir ekiple nasıl çalışacağınızı öğreneceksiniz.

Bir ekiple nasıl iyi çalışılacağını bilmek, herhangi bir kariyer için gerekli bir beceridir. Bir öğrenci kulübünde olmak, sizi başkalarından tavsiye almanız ve kendinizinkini vermeniz gereken durumlara sokarak size bunu nasıl yapacağınızı öğretir.

Bir öğrenci organizasyonuna katılmak, ağınızı oluşturmanıza yardımcı olur ve değerli beceriler kazandırabilir.

4-Ağ kurma fırsatları elde edeceksiniz.

Öğrenci organizasyonlarının bir başka büyük yararı, ağ kurma fırsatına sahip olmanızdır. Yeni öğrencilerle tanışmak, bağlantılar kurmak ve ilişkiler kurmak, iş aradığınızda size yardımcı olacaktır. Hepiniz aynı organizasyonun parçası olduğunuz için, tanıştığınız kişilerin sizinle en az birkaç aynı ilgi alanına sahip olduğunu bilirsiniz, bu nedenle bağlantıları değerli olacaktır. 

5-Güvenli bir ortamda pratik deneyim kazanacaksınız.

Özel çalışma alanınıza dayalı bir kulüp veya organizasyona katılmak, size o alanda pratik deneyim kazandıracaktır. Öğrenci kulüplerinin harika yanı, proje yönetimi, etkinlik planlama ve bağış toplama gibi becerileri kullanmayı öğrenirken, hata yapmanın normal olduğu güvenli bir ortamda bunları test edebilmenizdir. Herkes seni desteklemek için orada, bu yüzden hata yapmaktan ya da yanılmaktan korkma.

6- Öğrendiğiniz becerileri sınıfta kullanabileceksiniz.

İşletme öğrencileri olarak, sınıf deneyimini öğrenci organizasyonlarınızda uygulayabilir ve ayrıca sınıf ekibi projelerinde daha etkili olmanıza yardımcı olacak liderlik ve yaşam becerileri geliştirebilirsiniz.

Ayrıca bir organizasyonun parçası olmanın sınıfta öğrendiğiniz tüm bu şeyleri gerçek dünyadaki durumlarda test etmenize olanak tanır. 

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğreneceksiniz ve bu bilgiyi sınıfa geri götürebileceksiniz ve sonra tabii ki gelecekteki bir kariyerinizde sizinle birlikte. 

7-Farklı insan gruplarıyla nasıl etkileşim kuracağınızı öğreneceksiniz.

Büyük olasılıkla, katılmayı seçtiğiniz organizasyon, farklı bir grup insanı içerecektir. İş dünyasında aynı durumla karşı karşıya kalacaksınız! Farklı insanların belirli durumlara nasıl tepki verdiğini ve tepki verdiğini öğrenmek, fikirleri sunma ve uygulama becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Öğrenci kulüpleri size farklı kültürel geçmişler hakkında bilgi edinme fırsatı da sağlamaktadır.

8-Liderlik becerileri kazanacaksınız.

Bir kulüpte lider veya başkan olmak, hayatın her alanında paha biçilmez olacak liderlik becerilerini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Topluluk önünde konuşmanızı geliştirmeniz ve bir birey olarak kendinize güvenmeniz için fırsatlar sunulacaktır. 

Bir öğrenci kulübünde liderlik pozisyonu almak için pek çok olumlu neden olsa da, en büyük iki fayda liderlik becerilerini geliştirmek ve ağınızı genişletmektir. Bir öğrenci kulübünde bir göreve sahip olmak, bir ekiple çalışmanızı, etkin bir şekilde problem çözmenizi, etkinlikler planlamanızı ve ayrıca fakülte, personel ve mezunlarla etkileşimde bulunmanızı gerektirir.

Kulüpte görevli olmak sabır öğreten, zamanınızı yönetme şeklinizi geliştirmenizi sağlayan ve eğlenceli, yetenekli ve yaratıcı bireylerle bağlantı kurma fırsatı veren bir durumdur.

9-Ders yoğunluklarınızda nefes almanıza olanak tanır.

Bir eğitim-öğretim döneminde derslere konsantre olmak açıkça önemlidir, ancak zihninize bir mola vermek gereklidir (ve faydalıdır). Kulüp etkinliklerine katılırken, aynı fikirde olan kişilerle sosyalleşebilecek ve onlardan ders çalışmalarınız kadar çok şey öğrenebileceksiniz.

10-Öz geçmişinizi (Cv’nizi) genişleteceksiniz.

Bir özgeçmişte kulüplerin ve faaliyetlerin iyi göründüğü tartışılmaz. Bir öğrenci organizasyonuna katıldığınız veya (daha iyisi) yönettiğiniz işverenleri göstererek, çok çalıştığınızı ve birden fazla sorumluluğu üstlenebileceğinizi bileceklerdir.

11-Topluluğa geri verebileceksiniz.

Pek çok öğrenci kuruluşu, hizmet faaliyetleri, etkinliklere sponsorluk veya hayır amaçlı etkinliklere ev sahipliği yaparak topluma geri verme fırsatları sunar. Bu sadece toplum için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda size gelecekteki bir işletmenin nasıl geri verebileceğini de öğretecektir. Bir öğrenci kulübüne dahil olmanın en ödüllendirici yönü, eğlenceli etkinlikler yoluyla öğrenci topluluğuna geri dönüş yapabilmeniz, onlara ağ oluşturma fırsatları sunmanız ve onlara yaşıtlarıyla eğlenme şansı sunmanızdır. Bu, öğrenme deneyimine muazzam bir değer katıyor.

12-Eğlenerek öğreneceksiniz.

Bir öğrenci organizasyonuna katılmanın bir başka basit nedeni de eğlenmektir. Yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlar edinmek ve etkinliklere katılmak, lisansüstü okul deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Üsküdar Üniversitesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yeni dönemde kurulan kulüpleri merak ediyorsanız: Yeni dönemde kurulan öğrenci kulüpleri adlı haberi inceleyebilirsiniz.

17/12/2021