3. Moleküler Biyoloji ve Genetik Günleri Kongresi Gerçekleştirildi

20-21 Mayıs 2023 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığına bağlı Moleküler Biyoloji ve Genetik (ÜÜGEN) Kulübü 3.MBG Günleri Kongresini Gerçekleştirdi.

20-21 Mayıs 2023 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığına bağlı Moleküler Biyoloji ve Genetik (ÜÜGEN) Kulübü 3.MBG Günleri Kongresini Gerçekleştirdi.150 kişinin katılımı ile Merkez Yerleşke A Blok Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü(ÜÜGEN Kulübü’nün) düzenlemiş olduğu kongre, 14 farklı akademisyenin kendi alanlarında özelleşmiş sunumları ile gerçekleşti. 2 gün süren kongrenin açılış konuşmasını Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Muhsin Konuk yaptı. Ardından Marmara Üniversitesi Doç. Dr. Nihal Şehkar Oktay "Hücresel Oksidatif Stress" adlı sunumunu gerçekleştirdi. 11.10’da ise Kadir Has Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Nuray Söğünmez Erdoğan, "Hücre Yapbozları: Transkriptomik Yaklaşımlarla Memeli Beyni Haritalama Yolları" adlı çalışmasını sundu. 11.50’de İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Aslı Tolun "İnsanda Genetik Araştırmalar" adlı çalışmasını gerçekleştirdi. Verilen aranın ardından konferans, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Emine Şeküre Nazlı Arda’nın "Protein Oksidasyonu ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri" adlı sunumu ile devam etti. Saat 14. 10’da Üsküdar Üniversitesi Prof. Dr. Sevim Işık "Nörodejeneratif Hastalıkların Tedavisinde Kök Hücre ve Eksozom Uygulamaları" adlı çalışmasını sundu. Ardından Yeditepe Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Çimen "Kanser Metabolizması ve Kütle Spektrometri- Proteomiks" adlı çalışmasını kongrede sundu. Programın ilk günü İstanbul Üniversitesi Doç. Dr. Nurcan Orhan’ın "Travmatik Beyin Hasarı Araştırmaları" adlı çalışmasını sunmasıyla birlikte sonlandırıldı.

Etkinliğin ikinci günü Marmara Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Beste Tacal Aslan’ın "Gen Varyantlarının İnsan Sağlığı Üzerine Etkisi" adlı sunumu ile saat 10.00’da başladı. Konferans, Marmara – Üsküdar Üniversitesi Prof. Dr. Korkut Ulucan’ın "Hayatımıza Yön Veren Güncel Genetik Parametreler", Acıbadem Üniversitesi Prof. Dr. Ali Osmay Güre’nin "Öncelikli Hedefimiz Enflamasyon Olmalı",  Biruni Üniversitesi Doç. Dr. Abdulilah Ece’nin "Biyoloji’den Kimya’ya, Kimyadan Tıbba, Multidisipliner Çalışmalarda Bilgisayar Destekli İlaç Tasarımı",  İstanbul Üniversitesi Doç. Dr. Cüneyt Uçarlı’nın "Bitkilerde Stres Toleransı Oluşturmaya Yönelik Güncel Genom Düzenleme Uygulamaları", Marmara Üniversitesi Geno.mad YL öğrencileri Özlem Özge Yılmaz ve Tolga Polat’ın sunumlarını gerçekleştirmesi ile devam etti. Yeditepe Üniversitesi Doç. Dr. Ali Özhan Aytekin’in "Bakteriyel Selüloz Üretimi ve Fiber Özelliklerinin Değiştirilmesi" adlı sunumunu gerçekleştirmesi ile program sonlandırıldı.

3.MBG Kongresi sonunda kulüp üyeleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün  Kanser, Nörobilim, Mikrobiyoloji, Genetik, Epigenetik, Bitki ve İmmünoloji alanlarının geniş kapsamda ele alındığını ve alanında uzman akademisyenler ile öğrencileri bir araya getirerek bilime teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtmiştir.

23/05/2023