“Bi Başka Mühendislik Zirvesi TECH’22” Gerçekleştirildi!

Üsküdar Üniversitesi Teknoloji Kulübü tarafından Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) desteğiyle düzenlenen “Bi Başka Mühendislik Zirvesi TECH’22” alanında uzman isimleri ağırladı. Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Üniversite olarak gençlere ihtimal iklimi oluşturmamız gerekiyor. Gençler de kendilerini aşan amaçlar edinmeli.” dedi. 

                   

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda düzenlenen “Bi Başka Mühendislik Zirvesi TECH’22” açılış töreninde açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka yaptı. Yapılan işlerin iyi olmasının yeterli olmadığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaygın etkinin de çok olması gerekiyor. Hatta sosyal etkinin de çok olması gerektiğini söylemeliyiz. Üniversitelerin sosyal etki güçleri yapılan araştırmalarda üzerine çalışılan bir konu. Topluma etkilerine ve bilgilendirme düzeylerine bakılıyor. Genç arkadaşlarımız bu açıdan şanslılar. Sosyal etki, yenilikçilik, girişimcilik ve yeni şeyler yapabilmek yönünden önlerinde çok daha fazla fırsatlar var.” dedi. Tarhan, üniversite olarak gençlere ihtimal iklimi oluşturmayı amaçladıklarını söyleyerek “Gençlere her türlü ihtimalleri ortaya çıkarıp yeteneklerine göre bu ihtimallere göre donanım sahibi olup ilerlemelerini istiyoruz. Hem mesleki kazanım açısından hem de ülkenin geleceği açısından bu çok önemli. Sadece kendine yatırım yapan bir insan olmak değil yaşanılan topluma, insanlığa ve gezegene de yatırım yapmamız, sorumluluklarımızı hissetmemiz gerekiyor. Bu nedenle 2013’te ABD Başkanı Obama, küresel bir proje olarak beyin insiyatifini başlattı. 2018’de de Davos’ta artık teknolojinin hayatımızda olduğu ve zihinlerimizin kontrol edilebileceği söylendi. Daha önce veri her şeydir deniyordu ama anlaşıldı ki her şey veri. Tuttuğumuz kağıt bile dijital formata çevrildiği zaman veri haline geliyor. Madde kavramının anlamı değişti.” ifadelerine yer verdi.

Son dönemde dünya basınında Türkiye ile ilgili çıkan haberler içinde en iyilerinin ülkemizin teknolojik girişimlerinden bahsedilen haberler olduğunu vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Uluslararası medya son yıllarda maalesef ülkemizle ilgili olumlu haberler yapmıyor. Bu da çok tesadüf değil. Tam bağımsızlık iddiasına ne kadar vurgu yaparsanız dünyada da birileri bundan rahatsız olabiliyor. Teknoloji girişimciliği uluslararası basının ülkemizle ilgili son derece güzel haberler yapmak zorunda hissettikleri bir alan haline geldi. Financial Times’ta ‘Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu?’ başlıklı haber yayımlandı. Bu haber teknoloji girişimciliğimizin nasıl dikkat çekici başarılar ortaya koyduğunu gösteriyor.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Başka ülkelerin kendi hedefleri doğrultusunda yürüttükleri politikaları taklit etmek, kopyalayıp yapıştırmak yerine Türkiye’nin kendi fırsatlarını ve kendi güçlü yanlarını odağa aldığımız, karşı karşıya olduğumuz sınamaları ve tehditleri dikkate aldığımız özgün politika yaklaşımımızı kapsayan ‘Milli Teknoloji Hamlesi Politikaları’nı Cumhurbaşkanımız öncülüğünde hayata geçirmeyi gayret ediyoruz.” dedi.

31/05/2022