Kültürel Edirne Gezisi Gerçekleştirildi

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı gerçekleşen kulüp etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Üsküdar Üniversitesi Tarih Kulübü, bu kez Edirne gezisi düzenledi.

Üsküdar Üniversitesi SKS Daire Başkanlığı Tarih Kulübü, kulüp etkinliğinde güzide şehrimiz Edirne’ye gezi düzenledi. Saat 07.30’da Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampüs önünden hareket edildi ve otobüs içi ikramları eşliğinde yolculuğa başlandı. 232 km süren ve yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından ilk çağda antik adı bir Trak köyü olan Orestia, Romalılar döneminde Hadrianapolis şehri ve Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış ve sahip olduğu mimari yapıtlarıyla bir müze şehir olan Edirne’ye varış gerçekleşti.

                                                 

Sonrasında 24 Temmuz 1924 Lozan Barış Antlaşmasıyla Türk topraklarına katılan, Edirne’ye 4 km.lik doğa ve tarihi yoluyla bağlanan Karaağaç Gezisi, Tarihi Meriç Köprüsü, Lozan Anıtı, Tren istasyonu gezileri sonrasında kır kahvesinde kulüp üyeleri mola verdi. Buradaki molanın ardından, Edirne Şehir Merkezine dönerek Edirne’deki geziye başlandı. II. Balkan savaşları sırasında Edirne savunmasının yapıldığı Askeri Mimari örneği Bucuktepe Tabyasında Şükrü Paşa Anıtı, Balkan savaşı müzesi, Sırp sındığı savaşı müzesi, Saray içi gezisi, tarihi Kırkpınar yağlı güreş meydanı, Adalet Kasrı, Fatih ve Saray köprüleri gezilerimizi yapıp Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne Saray kalıntılarında ve Babüssade, Saray mutfakları, Cihannüma Kasrı, Kum kasrı ve Hamamı Balkan Şehitliği’ni kulüp üyeleri gezdi.

16.y.y.da Su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülüne sahip II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi gezilerini ardından, kapısıyla ünlü Üç Şerefeli Camii, Yazılarıyla Ünlü Eski Camii (Ulu camii) ve Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserimdir” dediği Selimiye Camii gezisinden sonra serbest zaman ve alışveriş molası verildi. Sonrasında kulüp üyelerinin geziyi sonlandırdığı, İstanbul’a hareket ve 21.00’da Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampüs önüne varıldığı bildirildi.

04/01/2022