“Hedef Arkadaşlığı” Projesi Lansmanı Gerçekleştirildi

Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığına bağlı Uluslararası Öğrenci İlişkileri Birimi tarafından düzenlenen etkinlikte Üsküdar Üniversitesi “Hedef Arkadaşlığı” proje kapsamında bir lansman düzenledi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dostluk kavramının İslam medeniyetinin bize kazandırdığı en büyük değer olduğuna dikkat çekti.

                           

Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığına bağlı Uluslararası Öğrenci İlişkileri Birimi tarafından düzenlenen etkinlikte Üsküdar Üniversitesi “Hedef Arkadaşlığı” proje kapsamında bir lansman düzenledi. Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke, Nermin Tarhan Konferans salonunda düzenlenen Hedef arkadaşlığı projesi lansman açılış dersinde konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’de hatta dünyada ilk olan bu çalışmadan duyduğu gururu dile getirdi.

Tarhan; “Ülkemizde ilk defa böyle bir proje oluyor. Hatta Dünya'da da ilk defa başka bir örneği yok. Pozitif psikolojisi içinde benim çalıştığım alanla ilgili drama konusuydu ve pozitif psikolojiyle hedef arkadaşlığı anlamını kazandırmak için önemlidir. Bütün dünyada ciddi bir şekilde yalnızlık artıyor. Manchester Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışma var, o çalışmada 50 bin kişi içerisinden 75 yaş üzerinde yalnız olanların oranı %75, 16-24 arası yalnız olanlar %40, bu dijital teknolojilerin etkisidir. Uluslararası öğrencilerin kolay uyum sağlaması için neler yapabiliriz diye düşündük hedef arkadaşlığı projesini başlattık. İnsan yaratılıştan dolayı ilişkisel bir varlıktır, sosyal olarak yaratılmış. Eğer ilişki kurmazsa hayata anlam katamıyor. Uluslararası öğrencilerden yalnızlıkla ilgili zorluklarını gördük ve buna çözüm olarak bu projeyi hayata geçiriyoruz. Derin düşüncenin yollarını düşündük bir olay yaşadığı zaman bana ne oldu diye sorması ve doğru analiz etmesi gerekiyor.” dedi.

10/06/2022