ISSTeam (International Student Support Team) is here to support you with solving the issues you might have at the University

 

 

Dear International Students,

 

We are here to support our registered international students and to solve their problems quickly and easily.  There is a team called ISSTeam within the office who speak Turkish, English, and Arabic. We can guide you through all your academic, administrative, social issues such as: equivalency, course registration, summer school, preparatory school, exams, HES code, STIX-OBS-LMS systems etc. We are happy to act as a bridge between the related offices/staff and you.

 

 

 

ISSTeam (International Student Support Team)

International Student Relations Office

Health, Culture and Sports Directorate

 

Contact:

Main Campus,  Ground Floor A Blok, N. Z-5

P: +90 216 400 22 22 Extension: 2727, 2728, 2744

ISSteam@uskudar.edu.tr  

https://www.instagram.com/uskudar_issteam/

 


 

Sevgili Uluslararası Öğrenciler,

 

Kayıtlı uluslararası öğrencilerimizi desteklemek, sorunlarını hızlı ve kolay bir şekilde çözmek için buradayız. Ofiste ISSTeam (Uluslararası Öğrenci Destek Ekibi) isimli  Türkçe, İngilizce ve Arapça  bilen bir ekip bulunmaktadır. Denklik, ders kaydı, yaz okulu, hazırlık okulu, sınavlar, HES kodu, STIX-OBS-LMS sistemleri vb. akademik, idari ve sosyal konularda size rehberlik edebiliriz. İlgili ofisler/personel ile sizin aranızda bir köprü görevi görmekten mutluluk duyarız.

 

 

ISSTeam (Uluslararası Öğrenci Destek Ekibi)

Uluslararası Öğrenci İlişkileri Ofisi

Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü

 

İletişim:

Merkez Kampüs Zemin Kat A Blok, N: Z-5

T: +90 216 400 22 22 Dahili: 2727, 2728, 2744

ISSteam@uskudar.edu.tr

https://www.instagram.com/uskudar_issteam/

 

06/08/2021