Robotlar yerimizi mi alıyor?

Eklenme Tarihi : 14.12.2017 16:20:28

Robotlar yerimizi mi alıyor?

Doğa Bilimleri Derneği Başkanı Altuğ Revnak Eti, Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda biyomühendislik öğrencileriyle buluştu. Genç Girişim kulübünün düzenlediği ‘İnovasyon, Biyomimetik ve Robotik’ konulu seminerde geleceğin mühendis adaylarına mesleki alanda önemli paylaşımlarda bulundu.

Bilimi daha anlaşılır anlatma iddiasıyla on yıl önce bu yolculuğa çıktığını belirten Altuğ Revnak Eti, henüz lise yıllarındayken fen bilgisi derslerinin nasıl anlatılırsa sıkıcı olmayacağını düşünmeye başladığını anlattı.

Canlı ve insan hiçbir zaman ilkel olmadı

İnsanların teknolojisi, deliller ışığında 100-200 bin yıl geri götürülürken, canlıların teknolojisinin 3.8 milyar yıl geri götürebileceğini belirten Eti, canlıların büyük teknolojiler barındırdığını ve pek çok ünlü markanın da aslında doğadan, canlılardan ilham alarak kendilerini geliştirdiğini ifade etti.

Bilgiyi taklit eden dünyayı yönetiyor

Biyo taraftaki bilgilerin, biyomühendisler için önemli bir ilham kaynağı olduğuna değinen Eti, evrenin özünde bilgi olduğunu ve o bilginin çok değerli, doğadaki mevcut bilgiyi taklit edenlerin de dünyayı ekonomik olarak yönetmeye başladığına değindi. Eti, kuantum fizikçilerine göre de evren, bir yazılım arka planına ve canlı da bir altyapı yazılımına sahip olduğunun altını çizdi.

Robotlar yerimizi mi alıyor?

Yerimizi robotlar alacak!

Teknolojinin insanların yerine geçmeye başladığını ve canlı organizmasını, böcekleri, mikroorganizmaları anlayabildikleri kadarıyla taklit ettiklerini anlatan Eti, önümüzdeki yıllarda robotların hücre içerisinde ameliyatlar yapabileceğini, kanser tedavilerinde de kullanılacağını belirtti.

Bilgiyi erken vermek önemli 

Biyo dünyadan bilgileri erken vermek çok önemli diyen Eti, “Bilgileri ilkokul çağlarında paylaştıklarında öğrenciler proje yapmaya başlıyor, yaratıcılık o yaşlar ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Harika fikirler her yerde!

Eti; “Biyomühendislerin sloganı budur; harika fikirler her yerde. Doğa bir okuldur. Milyarlarca canlıda sırlar var ve o sırları fark etmek aslında geçmişte binlerce yıl öncesinden anlatılmış olan tefekkür anlamına gelir. Derin düşünerek. Neyi? Yaratılmışları düşünüp bir şeyler öğreneceğiz. İlham kaynağı doğada.” şeklinde açıklamalara da yer verdi.

Robotlar yerimizi mi alıyor?

Program plaket takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)